História DHZ



Hasičský zbor v Modrovke bol založený v roku 1925. Prvým veliteľom bol Ján Potoček. Bol vybavený striekačkou ťahanou koňmi s čerpaním vody ručne, kde na každej strane ťahali čerpadlo 2 - 3 chlapi. Postupne sa dopĺňali ďalšie hasiace nástroje. Stará požiarna zbrojnica stála na hornom konci obce vedľa mosta nad potokom. Hovorilo sa jej "Strekáreň". Hasiči sa nepravidelne zúčastňovali cvičení, na ktorých sa zdokonaľovali v hasičských zručnostiach. Z času na čas v obci, alebo okolí vznikol požiar. Vtedy bolo nutné čo najskôr zasiahnuť a požiar uhasiť. Často boli príčinou vzniku požiarov deti, ktoré sa hrali so zápalkami v blízkosti stohov slamy (1949, 1950).

Činnosť hasičského zboru v istých obdobiach stagnovala, inokedy naopak hasičské družstvo dosahovalo pekné výsledky. Práca hasičského zboru sa pozdvihla menovaním nového predsedu hasičského zboru - Štefana Čuvalu, ktorý bol predsedom do roku 1976. Po ňom prevzal funkciu predsedu Čuvala Pavel. Aj on bol nadšeným organizátorom hasičstva na Modrovke. Hasičské družstvo sa zúčastňovalo okrskových súťaží, kde dosahovalo pomerne dobrých výsledkov a umiestňovalo sa na popredných priečkach. Dňa 23. mája sa konali v obci Modrová obvodné hasičské preteky za účasti družstiev z Novej i Starej Lehoty, Modrovky, Ducového, Hubiny a domáceho družstva. Modrovčanskí hasiči sa umiestnili na peknom druhom mieste - hneď za domácim družstvom. Odozvou na pekné umiestnenie na pretekoch bolo zakúpenie prvej motorovej striekačky PPS-8 dňa 21. júna 1954, teda mesiac po pretekoch.

V neskoršom období sa hasičská činnosť orientovala viac na prevenciu. Aj vďaka tomu sa dlhé roky nevyskytol v obci žiadny požiar. Požiarne družstvo sa zúčastňovalo obvodných, či okresných súťaží s menšími či väčšími úspechmi. Po Pavlovi Čuvalovi sa predsedom požiarneho zboru stal Silvester Tulis, ktorý začal dôslednejšie dbať na výcvik a nácvik družstva na súťaže. od roku 1998 sa umiestnenie požiarneho družstva na okresných pretekoch zlepšovalo. Družstvo postupne získavalo skúsenosti, členovia sa dôkladnejšie starali o požiarnu striekačku, ktorú vylepšovali a odvtedy sa pohybovali v rámci okresu spomedzi viac ako 30 družstiev na popredných miestach. Práve pod vedení pána Tulisa dosiahlo družstvo na okresných kolách najlepšie umiestnenia, v rokoch 2001, 2004 a 2007 to bolo 3. miesto a v rokoch 2005 a 2008 dokonca 2. miesto v celom okrese Nové Mesto nad Váhom. Kvalitné výsledky dosahoval hasičský zbor aj na súťažiach Mikroregiónu Od Beckova po Lehoty, kde v roku 2008 obsadil 3. miesto, v rokoch 2009, 2010 a 2011 druhé miesto a v Beckove v roku 2004 dokonca súťaž vyhral. Po tomto období hasičský zbor v roku 2012 skončil svoju aktívnu činnosť.

V roku 2015 sa stal predsedom DHZ Modrovka vtedajší starosta Roman Pomajbo. V tom istom roku pribudlo do výbavy hasičského zboru požiarne vozidlo Iveco Daily. Hasičský zbor mal tak prvýkrát v histórií vlastné vozidlo. Členovia sa na súťažiach nezúčastňovali, zato sa zdokonaľovali v príprave na zásahy pri požiaroch a povodniach v obci a okolí. Niekoľkokrát aktívne zasahovali či už pri drobných požiaroch v okolí, ale aj pri povodni ktorá Modrovku postihla v roku 2016. Keďže stará hasičská zbrojnica už nestačila kapacitne, začalo sa v tom istom roku s výstavbou novej hasičskej zbrojnice vedľa kultúrneho domu. Zbrojnica bola dokončená v roku 2018 a v tomto roku do výbavy pribudol aj protipovodňový vozík. DHZ Modrovka bol zaradený do B kategórie hasičských zborov.

V roku 2019 sa pán Roman Pomajbo vzdal funkcií DHZ a na členskej schôdzi bol za predsedu zvolený Daniel Okrucký. Zbor je naďalej nápomocný pri požiaroch v okolí obce ako aj pri protipovodňových zásahoch. Plní si tiež preventívnu činnosť a vypomáha obci pri kultúrno spoločenských podujatiach. Aktuálne ho tvorí 21 členov.

(V texte sú použité state z knihy Modrovka - história obce, ktorých autorom je PaedDr.Bohumír Potoček)